Feedback

Tyck till om aktivitet.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Chokladprovning

Sammanfattning
Pris:
350 SEK inkl. moms
Arrangör:
Chokladfabriken plusChokladfabriken
Ort :

Beskrivning av Chokladprovning

Chokladprovningar

Kom med på en kväll fylld av choklad. Provsmaka rena chokladsorter och Chokladfabrikens praliner och se hur tillverkningen i fabriken går till. Eller boka in en hel grupp eller företaget (max 30 personer) och lär en mer om choklad. Om ni vill lära er konsten bakom perfekta praliner, kan ni även gå en pralinkurs och ta med er era verk hem.

Målgrupp

Grupper, möhippa, privatpersoner.

Aktiviteter

Pralinkurs
Vår konditor Markus håller pralinkurs i vår tillverkning på Grevgatan 37.
Under ca 3 timmar lär han er koka tryfflar och temperera choklad.
Och naturligtvis får ni ta med er allt hem som ni bakar.

Chokladprovning
Vi provsmakar rena chokladsorter och ett utbud av Chokladfabrikens praliner. Till det bjuder vi på lite portvin. I slutet av kvällen lotsar Louisa in er i tillverkningen där ni får se lite verktyg och maskiner som används vid pralintillverkning.

En egen chokladkväll
Vi provsmakar rena chokladsorter och ett utbud av Chokladfabrikens praliner. Till det bjuder vi på lite portvin. I slutet av kvällen lotsar Louisa in er i tillverkningen där ni får se lite verktyg och maskiner som används vid pralintillverkning.

Kostnader

Pralinkurs
Max antal deltagare: 8 st
Pris: 950:-/person

Chokladprovning
pris 350:-/person

En egen chokladkväll
Pris: 9000:- och då får ni vara max 30 personer.

Beskrivning av Chokladfabriken

ChokladfabrikenChokladfabriken 

Hos chokladfabriken hittar du ovanligt god choklad i alla former. Praliner, hela kakor, petits fours, drickchocklad, tårtor, muffins... Chokladfabriken startade 1997 och har fabrik och butik på Söder i Stockholm. Chokladfabriken ordnar även regelbundna chokladkvällar och skickar även choklad per post för den som inte bor på besöksavstånd.

Kontaktuppgifter till Chokladfabriken

Chokladfabriken

Renstiernas gata 12
11628 Stockholm

Tel: 08-640 05 68
chokladfabriken.se

Nyckelord

provning, choklad, praliner,

Skriv en recension
Har du erfarenhet av » Chokladprovning? Vad tyckte du?
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Helhetsintryck
Stämning
Miljö och plats

Rekommenderar du arrangören:


Regler för utvärderingar Regler för utvärderingar