Tandemhopp
Inför ett tandemhopp krävs en del förberedelser. Dels är det en bra idé att kontakta oss innan ert planerade hopp för att höra efter om väderprognosen. Ibland kan vädret snabbt ändras. Om detta sker kan vi tyvärr inte erbjuda någon ersättning för er transport ut till hoppet.
Nyköpings Fallskärmsklubb står för all utrustning som krävs för att genomföra hoppet. Om det är kallt kan det vara bra att ta med dig ett underställ, och kom ihåg att ha med dig bra skor som inte lätt ramlar av.
När du först kommer till oss, blir du mött av en tandeminstruktör som hjälper dig fylla i en hälsodeklaration där du intygar att du är fullt frisk. Sedan har du och instruktören en genomgång på cirka 15 minuter där ni går igenom allt viktigt så att hoppet kan genomföras på ett säkert sätt. Instruktören förklarar bland annat hur utrustningen fungerar, hur uthopp, det fria fallet, skärmfärden och landningen går till. Om du har bokat foto eller film så träffar du även kameramannen som är med och filmar hela din vistelse.
Efter genomgången och efter att ni satt på er utrustningen är det dags att stiga på planet. Innan ni sätter er ner går ni än en gång igenom hur hoppet kommer gå till. Ni kommer hoppa från 4000 meter, och vägen upp med planet tar cirka 20 minuter. Innan ni beger er mot dörren går ni återigen igenom hur hoppet kommer gå till.
Sedan är det dags att hoppa. Känslan är mycket svår att beskriva, men den är underbar - du flyger helt enkelt!
När ni fallit fritt i ca 30-40 sekunder, utlöser tandeminstruktören fallskärmen. Nu är det ungefär fem minuters färd till landning. Lugnt, tyst och vackert glinder ni ner genom luften.