
Välkommen med på en kajakresa och paddla i Wales. Med turer längs Angleseys magnifika klippkust, utmaningar och underhållning i tidvattenströmmarna och möjligheten att paddla med instruktörer i toppklass. På ön Anglesey har du en av världens mest mångsidiga och lekfulla paddelmiljöer precis utanför knuten. Varje dag hittar vi det bästa stället för paddling med hänsyn tagen till gruppens önskemål och rådande förhållande.
Anglesey, Wales – nöjespark för havspaddlare
I över tio år har vi återvänt till Holyhead för extra exceptionella upplevelser i havskajak. Det lilla samhället på Holy Island utanför ön Anglesey är hem för två av världens främsta havskajaktillverkare, inte helt överraskande när man vet att en av världens mest mångsidiga och lekfulla paddelmiljöer finns runt knuten. Vi bor i självhushåll och hittar för varje dag den roligaste paddlingen någonstans runt ön Anglesey.
Datum: 12–16 september 2011.
Boka senast: 19 augusti.
Antal deltagare: 4–8
Förkunskaper: Vår kurs Säkerhet 1 eller motsvarande. Det är bra om du är van vid att sitta i kajaken minst ett par timmar i sträck utan att gå iland. Om inte; börja träna på det så snart du anmält dig.
Utrustning: Paddelkläder/torrdräkt/våtdräkt. Paddel och hjälm (om du har egna favoriter). Utrustning för dagstur.
Pris: 6495.-
Detta ingår: 5 dagars paddling med kursinslag. 1 eller 2 paddelguider varje dag, beroende pÃ¥ väder. Hyra av kajak*, flytväst, paddel och kapell. Boende i dubbelrum/hus med self catering. Ingredienser till frukost och lunchpaket. Lokala transporter. Avslutningsmiddag.
Detta ingår ej: Resa till och från Holyhead, övriga middagar.
För mer information, vänligen skicka oss en intresseanmälan!

Sedan 1999 erbjuder Escape Outdoors upplevelser och utbildning för friluftsintresserade, företag, grupper alla som vill trivas utomhus. Trevliga och kunniga instruktörer guidar er både till härliga upplevelser och rätt utrustning. I Escape Outdoors butik hittar du några av marknadens finaste och bästa havskajaker tillsammans med noggrant utvald utrustning för paddlaren.
Ni hittar oss vid Önnereds Brygga i Västra Frölunda, på fastlandet men alldeles i kanten av Göteborgs södra skärgård. Till oss tar det endast 15 minuter med bil från Göteborgs centrum, eller 9 minuter med buss från Frölunda Torg.
Prova på spännande turer i skog, grotta eller till havs. Paddla på sommaren eller vintern. Escape Outdoors erbjuder er oförglömliga aktiviteter i naturen!
Välkomna!
Mer information
För mer information om Escape Outdoors eller deras aktiviteter, gör en intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Kajakresa till Wales, fyll i följande uppgifter: