VinprovningAtt börja en måltid med vinprovning är ett utmärkt sätt att komma i stämning och väcka smaklökarna. Det är också ett utmärkt sätt att avsluta en konferens. Naturligtvis skräddarsyr vi vinprovningen för att passa er och ger gärna både detaljerad planering och offert.
Minimum 4 viner.
För mer information, skicka en intresseanmälan!
Välkomna!
Företag, grupper, sällskap. Minst 8 personer.
För mer information och priser, vänligen skicka en intresseanmälan!

2010 slog Farbror Elofs Skafferi upp portarna för en skinande ny matlagningsstudio i våra gamla rustika lokaler. Det bästa från två världar möts med funktionalitet och känsla som ledstjärnor. Här erbjuds matlagnigskurser men också matlagningsaktiviteter för konferensdeltagare.
Oavsett om du är konferensgäst, middagsgäst eller bara på väg förbi, så tycker vi det är trevligt om ni stannar över natten, eller kanske flera. Här finns allt du kan behöva – en rofylld miljö, 11 personliga rum och vällagad mat. Kanske frukost i vår inspirerande matsal, på kullerstenarna i morgonsolen eller med fötterna i gräset och fågelkvitter i örat?
Hos Farbror Elofs Skafferi finns erfarenheten från storstädernas finkrogar rotat i den svenska kokkonsten - med influenser från platser som Toscana och Provence. En ambition som lett till både priser och omnämningar. Kryddorna kommer från den egna örtträdgården och råvarorna främst från lokala producenter.
Välkomna!
Mer information
För mer information om Farbror Elofs Skafferi eller deras aktiviteter, gör en intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Vinprovning, fyll i följande uppgifter: