Beskrivning
Konferens eller kick-off i underbara Toscana i Italien
Ibland kan man behöva både ny energi och lite inspiration för att ta verksamheten framåt. Ett uppskattat inslag är då att boka ett ledningsmöte, konferens eller Kick-off i underbara Toscana. Här får ni tid för reflektion samtidigt som ni i lugn och ro hinner arbeta igenom alla kommande strategier.
Att byta miljö kommer garanterat att skapa ny inspiration för att inte tala om vinsten av att bo tillsammans under samma tak i några dagar. När ni arbetat klart för dagen ordnar vi sen roliga aktiviteter som t.ex matlagning med allt från att göra egen pasta till vedungsbakad pizza. Allt med hjälp av våra duktiga lokala italienska kockar.
Vidare kan vi ta med er på allt från vinprovningar till besök på fantastiska vingårdar. Eller varför inte besöka städer som Florens eller Lucca. Ett mycket uppskattat inslag är att åka till Medelhavet och efter ett härligt bad, äta en god lunch i några av alla mysiga restauranger längs stranden.
Vi har plats för upp till 14+2 bäddar fördelat på 7 dubbelrum samt mängder av många bra utrymmen och platser att kunna konferera på, både inomhus samt utomhus. Självklart finns all utrustning såsom projektor, ljud och blädderblock mm. Och det bästa av allt är att det är både billigare och enklare än du tror. Kontakta oss gärna för ett konkret upplägg.
Förslag på agenda
Förslag på agenda för en konferens eller Kick-off tisdag - lördag:
Dag 1
17.00- Ankomst till Casa Oliveta. Incheckning på gården samt rundvandring
19.00– Välkomstdrink följt av en härlig italiensk härlig middag med goda viner
Dag 2
08.00– Morgonlöpning, promenad eller yoga
09.15- Frukost
10.00- Workshop med Peppe – Hur du kan öka företaget försäljning
13.00- Lunch
14.00– Workshop med Peppe – Hur bygger man framgångsrika arbetsteam
18.00– Slut på workshop och tid för bad och avkoppling
19.00– Drink innan avfärd till lokal restaurang för en härlig middag
Dag 3
08.00– Morgonlöpning, promenad eller Yoga
09.15- Frukost
10.00- Workshop med Peppe – Fortsättning på hur man bygger framgångsrika arbetsteam
13.00– Lunch
15.00– Avfärd till vingårdar i området för vinprovning
18.00– Middag på vingård
21.00– Tillbaka till Casa Oliveta för att umgås
Dag 4
08.00– Morgonlöpning, promenad eller Yoga
09.15- Frukost
10.00– Möjlighet för er att arbeta med era saker alt. att vi besöker staden Lucca
13.00- Lunch
14.00– Möjlighet för er att arbeta med era saker alt. att vi åker besöker staden Lucca
18.30- Vinprovning med vår egen sommelier där vi provar viner från Toscana
19.00– Avslutningsmiddag som serveras färdig eller att ni tillsammans i gruppen lagar den
Dag 5
08.00– Morgonlöpning, promenad eller Yoga
09.15- Yoga
10.00- Utcheckning från rummen
11.00- Hemfärd eller egen aktivitet
Kostnader
Pris för detta upplägg är billigare än du tror
- Hyra av huset tisdag – lördag inkl personal: 45.000:-
- Pris för Peppe´s workshop inkl. att han guider er under dessa dagar: 60.000:-
- Pris per person och dygn inkl. frukost, lunch, middagar inkl. dryck: 1.000:-
- Tillkommer kostnader för transporter samt övriga drycker mellan måltiderna
Prisexempel enligt ovanstående förslag för en grupp på 10 personer inkl. workshop med Peppe Ekmark för 5 dagar blir: 145.000:- exkl. moms (utan workshop 85.000:-)
Betalningsvillkor
Bokningsavgift 30% av totala bokningsbeloppet. Resterande 70% betalas senast 30 dagar före ankomst till Casa Oliveta.
Avbokningskostnad, fram till 30 dagar endast bokningsavgiften , 15-30 dagar före avresa 50%, mindre än 15 dagar före avresa 100%
Intresseanmälan
Peppe Ekmark
Konsten att skapa engagerade medarbetare
För Peppe Ekmark finns det ingen större glädje än att få iaktta nyfikenheten och entusiasmen hos de människor han möter och som han får möjlighet att dela med sig av sina kunskaper till. Peppe är en unik person. Han är...
Kontaktuppgifter till Peppe Ekmark
Peppe Ekmark
För att få mer information om Konferens i Toscana , fyll i följande uppgifter:
Hitta en aktivitet som passar er
Gör en intresseanmälan
Arrangören kontaktar er med mer information